Τα πάντα για τον μαγικό κόσμο της Φόρμουλα 1
#308
Ο Κίμι Ράικονεν έχει τα θέματα του με το μονοθέσιο της Ferrari και δεν έχει κάποιο θέμα το παραδεχτεί και δημόσια.

Μπορεί ο Σεμπάστιαν Φέτελ να κέρδισε και στο Μπαχρέιν , παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της Ferrari σε τρεις κούρσες ως τώρα, αλλά ο «όμοσταβλος» του, Κίμι Ράικονεν, δεν έχει ξεκινήσει το ίδιο καλά και δεν κρύβει τον προβληματισμό του. «Για να είμαι ειλικρινής, θα μου πάρει πολύ χρόνο. Θα έπρεπε να έχουμε μπει σωστά αμέσως, αλλά προφανώς και δεν το έχουμε κάνει. Υπάρχουν πολλοί λόγοι, αλλά στην Κίνα, το να μην οδηγήσουμε την πρώτη μέρα δε μας βοήθησε. Όταν έχεις κάποια θέματα, θέλεις να βρίσκεσαι περισσότερο χρόνο στην πίστα» δήλωσε ο Φινλανδός οδηγός που βρίσκεται στο 15.00 για τη νίκη στο Grand Prix της Ρωσίας.

Ο Ράικονεν μίλησε για το πως νιώθει μέσα στο νέο μονοθέσιο της «Scuderia». «Είμαι πολύ χαρούμενος με το αυτοκίνητο τώρα. Νιώθω ότι κάνουμε τα ακριβώς απαραίτητα και στην κούρσα, ένιωθα το αυτοκίνητο να είναι πολύ καλά. Έκανα όμως λάθη στον πρώτο γύρο και μπήκαμε σε δύσκολη θέση. Τώρα είναι κάποια μικρά πράγματα, αν δούμε τη μεγάλη εικόνα, είμαστε σχεδόν κοντά σε αυτό που θέλουμε. Σίγουρα μας έχουν κοστίσει κάποια πράγματα. Παίρνει χρόνο, αλλά κανένας δεν παραπονιέται. Είναι η δουλειά μου. Συνολικά, είμαστε πιο χαρούμενοι, αλλά δε μπορώ να είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα. Όταν κοιτάς τη μεγάλη εικόνα, είναι απογοητευτικό» δήλωσε ο Ράικονεν.

Θα είναι ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull ο νικητής στο Grand Prix της Ρωσίας;
sport365 liked this
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις