Όλες οι συζητήσεις για την κορυφαία Μπασκετική διοργάνωση
#786
Μπορεί να είναι πολύ νέος σε ηλικία, ωστόσο ο Κώστας Σλούκας έχει πετύχει ήδη πολλά στην καριέρα του, έχοντας πανηγυρίσει πολλούς τίτλους.

Ο Έλληνας άσος μίλησε στο πλαίσιο συνέντευξης που παραχώρησε για την παρουσία του στην Φενέρμπαχτσε και τη νέα σεζόν, αλλά κι όσα έχει ζήσει μέχρι στιγμής στην καριέρα του.

«Φυσικά είναι διαφορετικά τα πράγματα φέτος και φυσικά είναι πιο δύσκολα. Αυτή τη σεζόν περιμένουμε ότι θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα από πέρυσι επειδή είμαστε πρωταθλητές της Euroleague και κάθε ομάδα θέλει να μας νικήσει. Θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και να παλέψουμε περισσότερο σε κάθε παιχνίδι αν θέλουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι πάντα μια πολύ καλή ομάδα. Η Μπαρτσελόνα είναι μια πολύ καλή ομάδα. Οι ελληνικές ομάδες είναι επίσης πολύ καλές. Η άλλη τουρκική ομάδα, η Εφές, μπορεί να τα καταφέρει. Η Αρμάνι Μιλάνο επίσης. Υπάρχουν τουλάχιστον 12 ομάδες που μπορούν να παίξουν πολύ καλά, έχουν ποιότητα και μπορούν να μας κερδίσουν. Είχαμε την ευκαιρία να δούμε ότι πέρυσι η Euroleague είναι πραγματικά ανταγωνιστική και πολύ δύσκολη», ανέφερε αρχικά ο Σλούκας.

«Η ζωή μου είναι το μπάσκετ. Όταν ήμουν παιδί ονειρευόμουν να παίξω μπάσκετ και φυσικά να κερδίσω τίτλους. Αλλά δεν ονειρευόμουν πως μέχρι τα 27 μου θα είχα πάρει τρεις φορές την Euroleague και θα έπαιζα σε πέντε τελικούς Final4. Δούλεψα σκληρά για αυτό και αισθάνομαι ευλογημένος που έπαιξα σε καλές ομάδες με σπουδαίους προπονητές και είχα την ευκαιρία να πετύχω καλά πράγματα. Συνεχίζω να βελτιώνομαι γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό στο μπάσκετ. Έτσι είναι το μπάσκετ, μερικές φορές πετυχαίνεις και μερικές άλλες όχι, αλλά πρέπει να συνεχίζεις. Και το όνειρο που είχα από παιδί ήταν να είμαι υγιής και να παίζω μπάσκετ. Εδώ στη Φενέρμπαχτσε νιώθω καλά. Έχουμε ένα εκπληκτικό κοινό, μια καλή ομάδα και για μένα, τον καλύτερο προπονητή στην Ευρώπη. Είμαι πολύ χαρούμενος», κατέληξε.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις