Όλα τα θέματα που αφορούν το Tennis
#104
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μίλησε για την επιστροφή τόσο του Ράφαελ Ναδάλ όσο και σε αυτή του Ρότζερ Φέντερερ.

Στο περιθώριο του πρώτου του αγώνα στη Ντόχα, ο «Νόλε» μίλησε εκτός από τον εαυτό του, και για τους Ναδάλ, Φέντερερ καθώς και τον Άντι Μάρεϊ που είναι στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. «Η αντιπαλότητα μου με τον Ναδάλ είναι πολύ ξεχωριστή. Είναι τα τόσα πολλά και σπουδαία παιχνίδια που έχουμε παίξει αντίπαλοι σε τελικούς Grand Slam και ειδικά εκείνος στην Αυστραλία που κράτησε σχεδόν έξι ώρες. Όταν ξεκίνησα να γίνομαι δυνατός, έπρεπε να βρω τρόπο να κερδίσω, ειδικά απέναντι στον «Ράφα» και τον Φέντερερ. Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, δεν ήξερα πραγματικά αν μπορώ να κυριαρχήσω στο tour λόγω της ύπαρξης αυτών των δύο. Ο Άντι είναι το Νο1 του κόσμου. Είναι ένας πολύ δυνατός αντίπαλος, όμως τώρα που ο Φέντερερ και ο Ναδάλ είναι πίσω, δεν μπορούμε να τους ξεγράψουμε. Έχουν γράψει τη δική τους ιστορία και έχουν μεγάλη ποιότητα» δήλωσε ο Τζόκοβιτς.

Ο Τζόκοβιτς νίκησε με 2-0 σετ (7-6, 6-3) τον Γιαν-Λέναρντ Στρουφ στην πρεμιέρα του τουρνουά της Ντόχα και μίλησε και για τη δική του κατάσταση. «Είναι το πρώτο ματς της χρονιάς. Δεν ξέρεις ποτέ πως είσαι. Είναι διαφορετικό να προπονείσαι καθημερινά και μετά ξαφνικά να παίζεις στο πρώτο επίσημο τουρνουά της σεζόν. Ήμουν λίγο βαρύς στα πόδια, όμως γενικά έμεινα σταθερός. Ήξερα ότι θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να βρω ρυθμό, να διαβάσω το σερβίς του και έτσι έγινε. Σίγουρα μπορώ να παίξω καλύτερα στη συνέχεια. Είμαι στο σωστό δρόμο για να βρω το κορυφαίο επίπεδό μου» δήλωσε ο «Νόλε» .
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις