Όλα τα θέματα που αφορούν το Tennis
#367
Ο Ράφαελ Ναδάλ κατέκτησε το δέκατο Barcelona Open της καριέρας του και το συγκεκριμένο επίτευγμα δε μπορούσε ούτε καν να το ονειρευτεί.

Ο «Μatador» κατέκτησε και φέτος το τουρνουά της Βαρκελώνης, για δέκατη φορά στην καριέρα του, κάτι που αποτελεί μοναδικό επίτευγμα. Ειδικά, όταν μιλάμε για την πατρίδα του Ναδάλ που του δίνει ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο για να πετύχει. Ο ίδιος, τόνισε ότι δε θα μπορούσε ούτε καν να ονειρευτεί αυτή την επιτυχία. «Είμαι πολύ χαρούμενος και συγκινημένος. Είναι σχεδόν αδύνατο ούτε να το ονειρευτείς, να κερδίζεις το δέκατο τίτλο σου μπροστά στους συμπατριώτες σου, στο αγαπημένο σου γήπεδο. Είναι μια πολύ ξεχωριστή και μοναδική μέρα για μένα» δήλωσε ο Ναδάλ.

Στον τελικό του Barcelona Open, νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) τον Ντόμινικ Τιμ και αυτός ήταν ο τίτλος νούμερο… 71 στην καριέρα του! «Έπαιξα το καλύτερό μου παιχνίδι κόντρα στον πιο δύσκολο αντίπαλο στο τουρνουά. Αυτό με κάνει ακόμα πιο χαρούμενο. Τώρα θα επιστρέψω στη Μαγιόρκα για μερικές μέρες ξεκούραση και θα αρχίσω να σκέφτομαι τη Μαδρίτη και τη Ρώμη. Είναι δύο πολύ σημαντικά τουρνουά για μένα, οπότε είμαι ενθουσιασμένος» σχολίασε ο σπουδαίος Ισπανός, την ώρα που η κατάκτηση του Γαλλικού Open από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις