Όλες οι συζητήσεις που αφορούν την Αγγλική Premier league
#118
Ο Ζοσέ Μουρίνιο μίλησε με τα καλύτερα λόγια τόσο για τον Μάρκους Ράσφορντ, όσο και τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Στο πλαίσιο δηλώσεων του, ο Πορτογάλος τεχνικός κλήθηκε να σχολιάσει τις εμφανίσεις των δύο παικτών του, για τους οποίους μίλησε με κολακευτικά λόγια.

Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι ο Μουρίνιο έκανε λόγο ακόμη και για ρεκόρ που μπορεί να σπάσει ο 19χρονος άσος, με βάση τα επιτεύγματα του μέχρι σήμερα, ενώ παράλληλα σημείωσε πως ο Ρούνεϊ είναι υπόδειγμα αρχηγού, είτε παίζει, είτε όχι.

«Πραγματικά δεν ξέρω ακριβώς τα νούμερα, αλλά νομίζω ότι αυτοί που έχουν πετύχει τα περισσότερα γκολ στην Μάντσεστερ είναι παίκτες που ήδη έχουν φύγει από την ομάδα. Ο Μάρκους είναι 19 ετών, αν παίξει μέχρι το τέλος της καριέρας του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ίσως να φτάσει και τα νούμερα του Ρούνεϊ. Στο ημίχρονο του αγώνα με την Ρέντινγκ μίλησα μαζί του και του είπα ότι δεν με νοιάζουν τα γκολ που έχασε στο πρώτο μέρος, γιατί είχε μεγάλη συμμετοχή στις φάσεις που κάναμε. Παίζει πολύ καλά. Ένα γκολ περισσότερο, ένα λιγότερο δεν έχει σημασία. Αλλά φυσικά, για έναν επιθετικό το γκολ είναι ψυχολογία, είναι αυτοπεποίθηση, οπότε είμαι χαρούμενος για αυτόν και τα δύο γκολ που πέτυχε», ανέφερε αρχικά ο Πορτογάλος τεχνικός.

«Νομίζω ότι έχει ισχυρά κίνητρα ο Ρούνεϊ και όρεξη να παίξει. Όταν ένας παίκτης προπονείται καλά, προσπαθεί, δουλεύει, όταν ο προπονητής, το τεχνικό επιτελείο και ο ίδιος καταλαβαίνουν τη διαφορά ενός νεανικού σώματος από αυτό ενός μεγαλύτερου, τότε μπορεί να δοθεί η απάντηση για το αν έφτασε η ώρα του φινάλε. Πάντα είχα καλή σχέση με τον Ρούνεϊ. Είναι ένας καλός επαγγελματίας και είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ομάδας. Θυσιάζεται για την Μάντσεστερ. Είτε παίζει, είτε όχι, είτε είναι στον πάγκο, είτε βασικός, πάντα είναι θετικός, είναι ο σωστός αρχηγός και είμαι χαρούμενος και για αυτόν», κατέληξε ο Μουρίνιο.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις