Όλα τα θέματα της Ελληνικής Super League
#170
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στην ΑΕΚ μετά από πέντε χρόνια και δήλωσε ότι μαζί με τη Σεβίλλη, έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά του.

Ο Ισπανός τεχνικός, αντικαθιστά τον Ζοσέ Μοράις στον πάγκο της ΑΕΚ και αποτελεί τον τρίτο προπονητή της μέσα στη σεζόν, αφού είχε προηγηθεί και η λύση της συνεργασίας με τον Τιμούρ Κετσμπάγια νωρίτερα. Ο Χιμένεθ βρέθηκε στην ΑΕΚ από τον Οκτώβριο του 2010 μέχρι τον Οκτώβριο του 2011, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας, αλλά στη συνέχεια η καριέρα του πήρε την κατιούσα, μετά από ένα μικρό πέρασμα από την Primera Division και τη Σαραγόσα, ήταν στο Κατάρ και την Αλ Ραγιάν.

«Για μένα η λέξη ΑΕΚ σημαίνει πάρα πολλά. Δεν επέστρεψα στην ομάδα για να πάρω προσωπική ρεβάνς για τον τρόπο με τον οποίο είχα αποχωρήσει. Όταν έφυγα στην πρώτη μου θητεία είχε ξεκινήσει η πτώση που τελικά έφερε την ομάδα στον υποβιβασμό. Όμως η ΑΕΚ απέδειξε πως δεν «πεθαίνει» ποτέ. Αν έχω αγαπήσει δύο ομάδες στη ζωή μου, αυτές είναι η Σεβίλλη, όπου έζησα πολύ μεγάλο μέρος της ζωής μου και η δεύτερη είναι η ΑΕΚ με την οποία έχω ζήσει πολλές ευτυχισμένες στιγμές. Και τώρα δουλειά! Προτιμώ τα έργα και όχι τα λόγια» είπε στις πρώτες του δηλώσεις ο Χιμένεθ
betcatalog liked this
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις