Ενότητα με νέα, ειδήσεις και αναρτήσεις για τον μπασκετικό Παναθηναϊκό
#252
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Άρη, σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 68-59, κατακτώντας για έκτη διαδοχική φορά τον συγκεκριμένο τίτλο, πανηγυρίζοντας για 22η διαδοχική σεζόν τουλάχιστον μία «κούπα».

Ο πολυτιμότερος παίκτης του τελικού, Τζέιμς Φελντέιν, μίλησε για όσα συνέβησαν στο χτεσινό παιχνίδι κόντρα στον Άρη, τονίζοντας πως ο ίδιος και οι συμπαίκτες του έδειξαν στο παρκέ ότι το ήθελαν περισσότερο.

Ο Αμερικανός αφιέρωσε σε συγγενικό του πρόσωπο την πρώτη φετινή «κούπα» του Παναθηναϊκού, ελπίζοντας ότι θα υπάρξει συνέχεια στις διακρίσεις.

«Ήταν απίστευτη ατμόσφαιρα και ήταν τρομερό παιχνίδι. Είναι ένας από τους λόγους που οι παίκτες θέλουν να παίζουν. Συγχαρητήρια στον Άρη και τον κόσμο του. Ήταν ο λόγος που έφτασαν ως τον τελικό. Αλλά σήμερα το θέλαμε περισσότερο, παίξαμε πιο σκληρά, κάναμε αυτά που ζήτησε ο προπονητής και πήραμε αυτό που θέλαμε. Ευχαριστούμε θερμά τους οπαδούς μας.

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος, όμως η μεγαλύτερη επιβράβευση είναι το Κύπελλο για εμένα και την οικογένειά μου που είναι μακριά. Αφιερώνω το Κύπελλο στον αδελφό μου, ο οποίος είναι στο αεροπλάνο κι έρχεται στην Αθήνα και θα είναι διπλά χαρούμενος», δήλωσε ο Φελντέιν.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις